GUNNAR CYRÉN, GLASSERVIS, 53 delar, "Karolina" Orrefors.
Bestående av:
11 st rödvinsglas, höjd 15 cm
9 st vitvinsglas, höjd 14 cm
12 st starkvinsglas, höjd 11 cm (1 st med nagg)
11 st snapsglas, höjd 12,5 cm
10 st selterglas, höjd 8 cm
Minimalt ytslitage, Helhetsintrycket är gott. Ett glas med nagg.