Intarsiadekor, svängda ben, bronsbeslag, 3 lådor i sargen, glasskiva. Längd 157 cm, bredd 74 cm, höjd 84 cm. Lösa beslagdetaljer medföljer.
Ställvis omfattande slitage och skador, Dekorbortfall. Nagg. Lådornas innersidor senare bemålade. Nyckel saknas.