LJUSKRONOR, ett par, empirestil, 1900-talets andra hälft.

Ljuskronor med stommar av mässing, behängda med slipade glasprismor. För fyra ljus vardera, fem ljuspunkter vardera. Diameter ca 52, höjd ca 60 cm vardera.

Slitage och smärre skador. Ej funktionstestade.

Utropspris
5 000 SEK