Skrivbord med skuren dekor och två lådor i sargen. Längd 171, bredd 88, höjd 83 cm.
Instabilt. Renoverat, omarbetat och kompletterat. Slitage, skador, sprickor och maskstunget. Ett lås saknas. Nyckel saknas.