Tallrik med konturerad kant, diam 23. Bägare av trumpetform varav en med infälld enkrona från 1898. H 8-9. Tesil med svarvat svärtat träskaft. L 21. Propp/kröndekor i form av sittande fågel med utbredda vingar. H 10.
Slitage, bucklor. En bägare med intryckningar foten. Namngravyr på en bägare samt tallriken.