Förgylld och blåemaljerad. Dekorerad med akantusblad, fågelpar med utbredda vingar samt krönande flamma. Vitemaljerad urtavla med slipat glas.
Höjd 47 cm, bredd 33 cm, djup 21 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Skada i emaljen. Åldersrelaterat slitage.