Jacob Ängman

(Sverige, 1876-1942)
Jacob Ängman
(Sverige, 1876-1942)

GAB, bestickservis, 109 delar, silver. "Rosenholm", Eskilstuna, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
14 gafflar, 539 gram, 18 cm.
4 skedar, 103 gram, 15 cm.
6 skedar, 152 gram, 15 cm.
12 gafflar, 590 gram, 19,5 cm.
16 gafflar, 295 gram, 14 cm.
12 skedar, 495 gram, 18 cm.
7 skedar, 164 gram, 14 cm.
2 salladsbestick, 129 gram, 21 cm.
1 såsslev, 54 gram, 18 gram.
3 udda skedar, 39 gram, 10,5-11,5 cm.

4 smörknivar med rostfria blad, 181 gram,16 cm.
14 knivar med rostfria blad, 847 gram, 19,5 cm.
14 knivar med rostfria blad, 573 gram, 16 cm.

Vikt silver 2560.

Slitage.

Utropspris
12 000 SEK