Matskedar 2+1+1 st, silver, 1700-tal. Bl a Pehr Zethelius, Stockholm 1781.
Snarlik rund modell. Två med graverat alliansvapen för Johan Henrik Hästesko af Måla gård (1741-1790) och Beata Helena von Morian (1754-1841) gifta 1770. Längd 21-21,5 cm. Vikt totalt 298 gram.
Smärre slitage. Senare gravyr.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.