Sockerskål och gräddkanna invändigt förgyllda, sockerskålens höjd inkl lock 11,5 cm, stämplade Johan Viktor Toivanen, Kuopio 1923.
Tesil, delvis förgylld, totallängd 19 cm, stämplad I. Saha, Björneborg 1908.
Sammanlagd vikt 487 g.
Tesilen med bristning och gravering i skaftet. Graverade initialer på gräddsnäckan och sockerskålen, fotringarna med gravering.