VICKE LINDSTRAND, snapsglas, 3 st samt ölsejdlar, 2 st, "Dalecarlia", Kosta.
Rik, slipad dekor av kurbits. Två ölsejdlar med dansande par och man till häst. Signerade Kosta 96366 Lindstrand / Kosta V. Lindstrand 96366/H.A. Höjd 12,5-13 cm. Tre snapsglas med spegelmonogram B. Signerade K.A och etikettmärkta. Höjd 10 cm.
En ölsejdel sliten samt med lagad spricka.
Enligt uppgift Skeppsredaren Dan-Axel och Annabella Broström. Annabella Broström ska ha beställt runt 160 glas i servisen Dalecarlia omkring 1963. Snapsglasen specialtillverkade med spegelmonogram B.
Vicke (Viktor) Lindstrand, glaskonstnär, illustratör, textilkonstnär och keramisk formgivare. Han var verksam vid Orrefors 1928-41, där han formgav glas i klassiska former med graverad dekor, till Stockholmsutställningen 1930 visades en liten serie målat, figurativt glas. Under 1930-talets kom det graverade och optikblåsta glaset med kraftfulla figurer. Inför världsutställningen i Paris 1937 började man arbeta med ett mer tjockväggigt glas och Lindstrand kom därmed att förnya graalglaset, han arbetade tillsammans med Edvin Öhrström fram det tjockväggiga arielglaset, som var en ny teknik. Vicke Lindstrand var sedan konstnärlig ledare vid Upsala-Ekeby 1942-50, därefter verksam som konstnärlig ledare vid Kosta glasbruk 1950-73 där han formgav fantasifullt både servis- som konstglas.