Rektagulär bricka med godronnerad kant, på bladfötter. Graverat vapen. Behållare i glas för bläck och sand, samt liten ljusstake med släckare. Längd 24,5 cm.
Silverinfattningen på glasbehållarna som är stämplade med andra mästarstämplar London 1800-tal. Visst åldersslitage.
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).