Fältet med åtta polykroma bönefält med kolonner, amplar och blommor. Mörkblå huvudbård med stiliserade blommor, blad och palmetter.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.