MINNESMEDALJER, 6 st, silver, Tivoli, Carl XVI Gustaf, HM Drottning Silvia. 1982 och 1973.

Två st Tivoli-medaljer, 1.5. 1982, Kauko Räsänen, sterling silver, numrerade 3/1500 och 1455/1500, diameter 5 cm. I originaletuier.
2 olika medaljer av Carl XVI Gustaf 1973. Den ena med diameter 4 cm, utgivare Sporrong, numrerad 3877/4000, den andra med diameter 5 cm, utgiven av Medaljgillet, numrerad 2687/3000. I varsitt originaletui, med certifikat.
2 st medaljer Drottning Silvia 1943-1973, Bengt Inge Lundkvist, sterling silver, numrerade 548/2500 och 556/2500, diameter 4,5 cm, båda med certifikat.
Sammanlagd vikt 549 g.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492