Benvit botten med stora blom-, arabesk- och palmettslingor. Bred rosamelerad huvudbård med stor blom- och palmettranka.
En svag lukt av rök, blekt, abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, trampveck, smärre lagningar och brännskador. Sidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador.