ROYAL COPENHAGEN, servisdelar, 34 st, "Musselmalet", porslin, Danmark. Mestadels Halvblonde.
Bestående av:
12 st koppar med fat 719, diameter 13 cm
12 st assietter 574, diameter 17 cm
2 st askfat 504, diameter 7 cm (nagg)
1 sockerskål med lock 605, diameter 10 cm
1 gräddsnipa 522, höjd 10 cm.
Uppläggningsfat 666, diameter 29 cm
1 terrin med lock och terrinfat 214/217, längd på fat 42 cm - Riflet
1 kakfat 1020 höjd 15 cm, diameter 21 cm - Helblonde
1 par ljusstakar 1138, höjd 10 cm (stearinfläck) - Helblonde
Medföljer:
1 st askfat, diameter 9 cm - Bing & Gröndhal
Majoriteten andrasortering. Mindre tillverkningsdefekter/glasyrmistor. Nagg på två delar (se beskrivning).
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer