Mörkblå botten med polykroma medaljonger, stiliserade träd och blommor. Mellanblå huvudbård med stiliserade blommor och blad.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar. En kortsida saknar några knutrader.