Stomme i trä. Målad. Överdel med pardörr i glas. Framskjutande underdel. Två lådor samt pardörr undertill. Längd 130 cm. Djup 52 cm. Höjd 195 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken. Repor.