Märta Måås-Fjetterström, matta, "Rutig röd halvflossa", reliefflossa, ca 310,5 x 205 cm, signerad MMF.
Komponerad 1938. Tillverkad före 1942.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, hål, revor, skador, ställvis rutten, malskador. Skadade sidor och fransar, de flesta fransar saknas.
Jämför Liljevalchs konsthall: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 135.