Rödmelerad botten med polykroma medaljong, hörnornament samt blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med blom-, arabesk- och palmettranka.
Ställvis något slitage, smutsig, smärre fläckar (varav några stela), lagningar. Långsidorna med trampveck och skador.