MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM DRAPERI, "Gula Dubbelkorset", ca 220,5-224,5 x 121-124,5 cm, signerat MMF.
Rölakan och gobelängteknik. Komponerat 1920, tillverkat före 1942.
Något ställvis hårt slitage, smutsigt, smärre fläckar och hål, lagningar, skador.
Ett exemplar av "Gula Dubbelkorset" finns i Nationalmuseets samlingar.