INGEGERD SILOW, MATTA, rölakan, ca 290-292,5 x 194-198 cm, signerad IS.
Grönmelerad botten med stiliserade blommor och trappstegsmedaljonger i olika gröna, gula och blå nyanser samt benvitt. Kortsidorna med grönmelerad bård.
Något slitage och smutsig, fläckar. En kortsida med smärre skador, ställvis skadade fransar, många saknas.