Mörkblå botten med tre röda hakmedaljonger, polykroma stiliserade människor, fåglar, blommor och blad. Långsidorna med ljusblå halvmedaljonger. Flera smala bårder.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, hål. Skadade kortsidor och två hörn.