Silver Övrigt
1239124
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1961 och 1965.
Kaffeservis, 3 delar, silver, auran kultaseppä oy, Åbo 1961 och 1965.

Kaffekanna med lock på gångjärn samt invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka. Kannans höjd 22 cm, gräddsnäckan 10,5 cm, sockerskålens bredd 16 cm inkl hänklar.
Totalvikt 901 g.

Smärre slitage. Graveringar. Helhetsintrycket är gott.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR