SERVISDELAR, 27 st, porslin, "Musselmalet, halvblond", Royal Copenhagen.
Kaffekanna 1/48, höjd 24,5 cm
Gräddkanna 1/60, höjd 10 cm
Sockerskål med lock 1/224 höjd 12 cm
12 kaffekoppar med fat 1/2162 diameter 13,5 cm
12 assietter 1/181 diameter 16 cm
Kaffekanna andrasortering. Smärre slitage.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer