JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 60 delar, silver. "Rosenholm", GAB, Stockholm/Eskilstuna, 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
12 gafflar, 462 gram, 18 cm.
12 knivar med rostfria blad, 782 gram, 19,5 cm.
12 skedar, 501 gram, 18 cm.
12 knivar med rostfria blad, 431 gram, 16 cm.
12 gafflar, 236 gram, 14 cm.
Silvervikt 1199 gram.
Slitage.