Ljusbrunmelerad botten med geometrisk figurer i benvitt och olika bruna nyanser. Mörkbrunmelerad bård med olika ornament i gula, bruna och benvita nyanser.
Något slitage, obetydligt smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, de flesta saknas.