Matta, rölakan, ca 302,5-304 x 189,5-193 cm, Finland 1930-tal.

Ljusbrunmelerad botten med geometrisk figurer i benvitt och olika bruna nyanser. Mörkbrunmelerad bård med olika ornament i gula, bruna och benvita nyanser.

Något slitage, obetydligt smutsig, smärre fläckar, lagningar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, de flesta saknas.

Utropspris
3 000 SEK