Etui utförd med samodorokteknik, invändigt förgylld, med pålagt monogram. 9x8 cm. Kultakeskus, Tavastehus 1952.
Etui med slät yta med graverat monogram, invändigt förgylld. 9x8 cm. Osuusliike Kultaseppä, Åbo 1937.
Dosa, fåglelpar bland blommor och akantusblad, invändigt förgylld. 6,5x8 cm. Spanien, efter 1934.
Sammanlagd vikt 309,4 g.
Cigarettetuierna med graveringar. Smärre åldersrelaterat slitage.