Soppslev med förgyllt blad, Nikolaj Gurjanov, Moskva 1874. Längd 28,5 cm,
Dessertskedar med graverat adelsvapen under friherrlig krona, stämplade Andreas Kurki, S:t Petersburg 1868. Längd 17,3 cm,
Matskedar, ett par, Samuel Filander, S:t Petersburg 1887. Längd 22 cm.
Sammanlagd vikt 433 g.
Smärre åldersrelaterat slitage.