VÄVD TAPET, FRAGMENT, gobelängteknik, ca 106,5-110 x 189,5-194,5 cm, Flandern 1600-talets slut.

Från Bjurums slott. Verdure - polykromt landskap med stor fågel. Delar av bård med blomranka. Ull och silke.

Något slitage, smutsig, fläckar, lagningar, kompletteringar, skador, smärre hål. Delar av bården sydd på baksidan, senare sekundärbårder.

Proveniens

Har hängt på Bjurums slott vid Hornborgasjön.

Utropspris
7 000 SEK