Från Bjurums slott. Verdure - polykromt landskap med stor fågel. Delar av bård med blomranka. Ull och silke.
Något slitage, smutsig, fläckar, lagningar, kompletteringar, skador, smärre hål. Delar av bården sydd på baksidan, senare sekundärbårder.
Har hängt på Bjurums slott vid Hornborgasjön.