MATTA, semiantik Keshan figural, ca 210-211 x 131,5-134,5 cm.

Vinröd botten med nisch, polykroma blom- och palmettslingor samt medaljong med palats, fåglar och träd i flodlandskap. Mörkblå huvudbård med kartuscher med olika motiv.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre fällningar, obetydliga lagningar. Sidorna med obetydliga trampveck, baksidan med smärre malskador.

Utropspris
3 000 SEK