JACOB ÄNGMAN, bestickservis, 63 delar, silver "Rosenholm". GAB, Stockholm, 1950-60-tal.

Bestående av:
12 skedar, 502 gram, 18 cm.
12 gafflar, 462 gram, 17,5 cm.
6 skedar, 174 gram, 15 cm.
12 skedar, 188 gram, 12 cm.
12 knivar med rostfria blad, 734 gram, 19,5 cm.
6 gafflar, 76 gram, 12 cm.
1 smörkniv med rostfritt blad, 38 gram, 16 cm.
1 sked, 64 gram, 21 cm.
1 såsslev, 52 gram, 17,5 cm.

Silvervikt 1518 gram.

Slitage.

Utropspris
12 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

203. Dagobert Peche, spegel, vitmålad och förgylld, utförd av rammakare Max Welz för Wiener Werkstätte, Wien ca 1922.
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
Budhistorik
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
Aktuellt bud:
330 000 SEK