Matta av slät guldgalon, med silverbokstäver: W W C. Flätad vulst runt yttre epåletten, 3 varv, fransar i guld. Fodrad med blått kläde. Haken i metall märkt: Yrwald & Co. Guldknapp m/1886 för V o V byggnadskåren. Tre st silverstjärnor = kapten. Längd 175 mm, bredd vid halsen 65 mm, största bredd 130 mm, höjd med fransar 110 mm.
Smärre slitage. Ask med slitage.