Benvit botten med polykrom romantisk scen med sittande man och stående kvinna, fåglar samt blommande träd vid vattendrag. Ljusblå huvudbård med harar, palmett- och blomranka. Silkesvarp, sannolikt korkull.
En svag lukt av tobak. Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar och malskador.