MATTA, old Isfahan figural, ca 117-118,5 x 80,5-82 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).

Benvit botten med polykrom romantisk scen med sittande man och stående kvinna, fåglar samt blommande träd vid vattendrag. Ljusblå huvudbård med harar, palmett- och blomranka. Silkesvarp, sannolikt korkull.

En svag lukt av tobak. Obetydligt slitage, smutsig, smärre fläckar och malskador.

Utropspris
4 000 SEK