ARNE JACOBSEN, vägglampor ett par, "AJ"Louis Poulsen, Danmark
Vitlackerad metall. Etikettmärkt. Höjd ca 18 cm Längd skärm ca 25 cm
Slitage. Märken. Repor. Ej funktionstestad.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.