MATSALSMÖBLEMANG, 8 delar, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Bordets diameter 110 cm, höjd 74 cm, en iläggsskiva bredd 30 cm.
Skänkens längd 153 cm, djup 47 cm, höjd 93 cm.
Stolarna med stoppade, löstagbara sitsar, sitthöjd 45 cm.
4 stolar, bredd 47 cm, tot. höjd 84 cm.
2 karmstolar, bredd 58 cm, tot. höjd 89 cm. Nyckel finns.

Skänkens bakstycke med borrhål. Märken. Ställvis färgbortfall. Slitage.
Senare klädsel.

Utropspris
400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492