Fodralet dekorerat med örn samt krönet med fackelbärare. Urtavlan märkt Rob. Engström Stockholm. Bredd 47 cm, höjd 91 cm. Nyckel finns.
Krönet fackla har skada samt möjligen saknas en del. Glaset har litet nagg. Fodralet har liten lagning.