MATTA, antik/semiantik Kirman, ca 384,5-391,5 x 314,5-323 cm.

Mörkblå botten med tätt polykromt mönster av liten medaljong, träd. blommor och blommande grenar. Mörkblåmelerad huvudbård med blomrankor och träd.

Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar, skador, hål, smärre malskador. Skadade sidor.

Utropspris
5 000 SEK