KARMSTOLAR, ett par, senbarockstil, 1900-talets första hälft.
Målade. Skuren dekor, genombruten rygg med balusterbricka. Lös stoppad sits. Kopplad benställning, fotavslutningar i form av claw and ball. Sitthöjd 46 cm.
Senare målning. Smärre slitage och färgbortfall. Klädsel av domestik.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.