Palshus, skål och vas, Danmark 1950-60-tal.

Stengods och chamotterat stengods, signerade Palshus Denmark PL-S 1132B respektive AD7, skål med harpälsglasyr i grönt, höjd 6,5 cm, vas med ristad geometriskt mönster, vit glasyr, höjd 22,5 cm, diameter 13 cm.

Helhetsintrycket är gott.

PALSHUS 1947-1972
År 1947 öppnade Per Linnemann-Schmidt och hans fru, Annelise, en keramikstudio under namnet Palshus (senare Palshus Stentøj) i Sengeløse, Danmark. Tillsammans skapade de handdrejat konst- och bruksgods samt unika föremål av en anmärkningsvärt hög teknisk och konstnärlig kvalitet. I mitten av 1950-talet experimenterade verkstaden med nya leror och glasyrer och 1957 utvecklades ett nytt gods med en rustik chamottkropp, ristad dekor i enkla, geometriska mönster och högglansglasyrer; färgerna på sådana bitar varierade beroende på den relativa tjockleken med vilken glasyren satte sig på den graverade ytan. Produktionen av båda typerna av keramik fortsatte fram till slutet av 1972, då Per Linnemann Schmidt stängde studion efter hans hustrus död.

Utropspris
2 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77