Urna, omgjord till bordslampa, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal/tidigt 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av figurer i naturmiljö. Höjd med lock 22 cm.

Ej funktionstestad. Ej examinerad inuti. Slitage. Stjärnsprickor.

Utropspris
2 500 SEK