Weegee, fotografi stämplad a tergo
"Charles De Gaulle distortion", 1959. Stämplad med copyright a tergo. Gelatinsilverfotografi på högblankt papper, bildyta 29,5 x 23 cm. Bladstorlek 31,7 x 28,5 cm.
Vikveck och slitage i marginalerna.
Högblank yta.
Förändringar, krackelyrer i bildytan, på flera ställen.
Hanteringsveck, med brott i emulsionen, på högersidan vid hans näsa.
Slitage.
Tryckmärken i bildytan.
Titel med bläckpenna i nedre marginalen.
Karin & Lars Hall Collection.