Röd botten med polykroma stiliserade blommor och geometriska figurer. Mörkbrun huvudbård med sicksackmönster samt trappstegs- och glasliknande dekor.
Fuktlukt. Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar, skador, hål, lagningar, ivävningar. Långsidorna med trampveck och skador.