Nils Jonsson skrivbord med hurts, för Troeds Bra Bohag, 1950-/1960-tal.

Skrivbord med klaffar fanerat med valnöt. Två lådor med draghandtag av mässing. fristående hurts med tre lådor. Längd 130, bredd 80, höjd 75, total längd 220 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Märken.

Utropspris
5 000 SEK