FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785)
Alrotsfanerad skiva på tredelad balusterfot. Signerad "JAC:SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR No 690" samt HGK (Kungliga Husgerådskammaren). 84 x 84, höjd 75 cm, uppfälld höjd 119 cm.
Smärre fanerskada i kant. Renoverat. Senare målning. Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.