JOHANN BAPTIST HOMANN - KARTA, handkolorerat kopparstick, karta över Skåne, 1700-tal.
'Nova tabula Scaniae que est Gothia Australis Provincias Scaniam, Hallandiam et Blekingiam'. Stor allegorisk kartusch i nedre högra hörnet. Plåt ca 50 x 59 cm.
Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar. Något gulnat. Sedvanligt mittveck.