René Lalique, skålar, 2 st "Nemours", modell 404, Frankrike efter 1929.
Gjutet och matterat glas, en svagt bruntonad, signerade R.LALIQUE FRANCE (ingjutet, den ofärgade) och LALIQUE FRANCE, diameter ca 25,5 cm, höjd 10 cm.
Helhetsintrycket är gott med några smärre repor invändigt.