Förgylld brons, röd, vit, samt svart marmor. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Krönt med harpspelande kvinna, putto, samt fruktorg. Höjd 41, bredd 34 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Delvis äldre delar. Skador. Slitage. En lös fot. Med sockel tillverkad av äldre stenplatta med inskription.