CHRISTER STRÖMHOLM, fotografi stämplat Christer Christian a tergo.
Äldre print, copyrightstämpel Christer Christian a tergo. Gelatinsilverfotografi, bildyta 22 x 17 cm. Bladstorlek 24 x 18 cm.
Bladet något gulnat på baksidan.
Bildytan ojämn och emulsionen täcker inte riktigt ända ut i kanterna på bladet.
Ytsmuts och ett fåtal ytliga repor.
Smärre hanteringsveck i figurens övre del.
Ingegerd Möller.
Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.