LJUSSTAKE, fajans och brons, barock, 1600-/1700-tal.
Balusterformad på triangulär bas med tassfötter. Dekor av sköldar och serafer. Höjd 51 cm.
Åldersrelaterat slitage. Omarbetad. Lagad. Sprickor och bristningar.