Stomme av mässing behängd med olikformade prismor. . För åtta ljus. Tre ljuspunkter. Höjd ca 120 cm. Diameter ca 40 cm.
Slitage. Delvis senare prismor. Smärre nagg. Ej funktionstestad. Två stavprismor med skador.